Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
MZ-QLB7T60 Samsung PM983 7.68TB PCI e Gen 3 2.5" Internal SSD
$1,445.00
Product Description
Samsung PM983 7.68TB PCI e Gen 3 2.5" Internal SSD
Highlighted Features
- Samsung
- PM983
- 7.68TB
- PCI Express 3.0 x4 NVMe
- 2.5"
- Solid State Drive
- Retail Part #: MZ-QLB7T60
- Optional Part #: MZQLB7T6HMLA
Note: All product details are provided by Samsung.
The PM983 is Samsung’s latest TLC (Triple-Level Cell) SSD featuring fast sequential read/write speeds and sustained performance. These reliable solid state drives offer dependable storage with performance you can trust. And upgrading is easy for anyone with a desktop PC or laptop that supports a standard 2.5-inchform factor.
Hard Drive Specification | |
| Brand: | Samsung |
| Product Line: | PM983 |
| Product Type: | Internal SSD |
| Storage Capacity: | 7.68TB |
| Interface: | U.2 PCI e 3.0 x4 NVMe |
| Form Factor: | 2.5" |
| Random Write 4KB: | 540000 IOPS |
| Random Read 4KB: | 50000 IOPS |
| Reliability (MTBF): | 2M Hours |
Dimensions: | |
| Dimension: | 10 x 8 x 4 in |
| Weight: | 2 |
Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Max Operating Temperature: | 70 °C |